Deski kompozytowe są alternatywą dla naturalnego drewna i z powodzeniem mogą je zastąpić. Są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych, nie groźne im słońce i deszcz. Nie szkodzi im też bliskie sąsiedztwo wody. Zbudowany z nich taras nie wymaga mozolnych prac konserwacyjnych i prezentuje się bardzo efektownie przez wiele lat.

Taras to przedłużenie domowej sfery wypoczynku, dlatego tak istotny jest wybór materiału, którego użyjemy do jego wykończenia. Kompozyt jest stabilniejszy, bardziej wytrzymały niż drewno, a przy tym przyjemniejszy w dotyku niż płytki czy kostka. Poza tym montaż tarasu z deski kompozytowej nie jest trudny i z pewnością uda nam się wykonać go samodzielnie, czego nie można powiedzieć o płytce czy kostce brukowej.

Fot. Timberness

Na Polskim rynku mamy wielu producentów oraz importerów desek kompozytowych. Jednym z nich jest firma Fiberlab S.A., która produkuje deski pod marką Timberness. W sprzedaży mają 2 serie desek wraz z akcesoriami: Seria Prime oraz Seria Select. Prime to ekonomiczny wybór deski PCV o bardzo dobrych parametrach w przystępnej cenie, posiada odmienny wzór ryflowania na obu stronach. Select to deska dla bardziej wymagającego klienta. Szerokość deski 18 cm pozwala na szybszy montaż.

Firma Gamrat oferuje deski tarasowe na bazie PCV w wersji pełnej jak i komorowej. Ten produkt to połączenie nowoczesnego wyglądu z trwałością materiału PCV. Są niskonasiąkliwe, niepalne i mało ścieralne. Idealne jako materiał do aranżacji tarasu, pomostu, balkonu czy powierzchni przybasenowych. Producent zapewnia, że są stabilne wymiarowo- nie wykręcają się pod wpływem zmian temperatury i wilgoci, nie rozwarstwiają się.

Deski tarasowe Twinson to 25 lat gwarancji na biodegradację, produkowane w Belgii. Deski kompozytowe Twinson to 3 różne modele: O-Terrace, Massive Pro, Massive. O-Terrace to deska obustronnie ryflowana, komorowa do zastosowania w prywatnych ogrodach. Massive Pro oraz Massive to deska pełna, z jednej strony gładka, natomiast z drugiej strony posiada ryflowanie lub ze strukturą drewna. Nadaje się na powierzchnie komercyjne oraz do miejsc użyteczności publicznej. Zaletą desek pełnych (patrz SEQO Premium) jest brak konieczności użycia listew wykończeniowych. Deski pełne dają efektowne wykończenie bez nadmiaru akcesoriów.

Fot. Twinson

Firma Newtechwood stworzyła w 2010 roku deski kompozytowe Ultrashield. Ultrashield to połączenie dużej wytrzymałości polietylenu oraz włókien drewna z plastikową powłoką zewnętrzną, która zapewnia desce ochronę przed zarysowaniami, plamami oraz utratą koloru. Alternatywą desek Ultrashield są deski SEQO Co-extrusion. Deski idealnie odwzorowują naturalne drewno, ale są pozbawione jego wad. Cechuje je duża funkcjonalność oraz piękny, naturalny wygląd. W ofercie desek Ultrashield znajdziemy również deski elewacyjne, dające indywidualne rozwiązania w budownictwie. Deski elewacyjne o geometrycznej, przestrzennej bryle znajdziemy również w SEQO Premium, jest to dokładnie deska elewacyjna SEQO Premium 3D. Montaż takich desek jest łatwy i prosty, a elementy montażu całkowicie niewidoczne.

Ciekawą propozycją są deski Megawood z udziałem do 75% włókien drewna. Właściwości drewna są zachowane, ale dzięki dodatkom deski mają zwiększoną odporność. Ich największą zaleta jest niska rozciągliwość termiczna. Deski Megawood tak jak deski firmy SEQO z serii: Standard, Intensive, Co-extrusion, Premium nie zawierają PCV i mogą być ponownie wprowadzone do obiegu recyklingu, co niewątpliwie przyczynia się do ochrony środowiska. Firma Megawood ma bogatą ofertę: deska Classic, Classic Viara, Signum, Premium, Premium Plus, Dynum, Litum. Wszystkie deski są pełne. Posiadają różne wykończenia, a wiele desek produkowanych jest w dużych szerokościach, jak np. Classic Viara o szerokości aż 195 mm.

Kovalex to niemiecka produkcja. W ofercie posiadają deski komorowe oraz pełne w kilku rodzajach. W składzie znajdziemy aż 70% drewna. Posiadają standardowe ryflowane deski komorowe, ryflowane deski lite oraz deski z wzorem drewna o wykończeniu matowym, szczotkowanym lub naturalnym.